Technik żywienia i usług gastronomicznych

s.343404

Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia w pięcioletnim technikum

(na podbudowie szkoły podstawowej)

K.1 Przygotowanie i wydawanie dań HGT.02

K.2 Organizacja żywienia i usług gastronomicznych HGT.12

  • egzamin zawodowy potwierdzający pierwszą kwalifikację odbywa się pod koniec trzeciej klasy
  • egzamin zawodowy potwierdzający drugą kwalifikację odbywa się pod koniec pierwszego półrocza klasy piątej

Praktyki zawodowe uczniowie odbywają w podmiocie zapewniającym rzeczywiste warunki pracy właściwe dla danego zawodu w wymiarze 8 tygodni (280 godzin) w klasie trzeciej i czwartej.

Wszystkie zajęcia teoretyczne z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych oraz kształcenie praktyczne odbywają się na terenie szkoły w dobrze wyposażonych klasopracowniach oraz w nowoczesnej pracowni gastronomicznej i pracowni technologii żywienia. Językiem obcym jest język angielski i niemiecki. Wymagane są badania lekarza medycyny pracy.

Technik żywienia i usług gastronomicznych jest przygotowany do sporządzania potraw i napojów. Posiada te same umiejętności, które potrzebne są w pracy kucharza. Ponadto wykonuje zadania zawodowe związane z planowaniem i ocenianiem żywienia, organizowaniem i wykonywaniem usług. W czasie swojej pracy przyjmuje surowce, półprodukty, organizuje proces magazynowania i zabezpieczania przed zepsuciem. Ocenia surowce, półprodukty i potrawy gotowe korzystając z oceny organoleptycznej. Przeprowadza obróbkę wstępną i cieplną zgodnie z zasadami. Rozróżnia zmiany pozytywne i negatywne zachodzące w żywności podczas przechowywania, obróbki wstępnej i cieplnej. Kontroluje etapy procesu technologicznego poprzez racjonalną gospodarkę surowcami i przestrzega zasad gospodarki odpadkami. Opracowuje nowe receptury na potrawy i napoje, wdraża je do produkcji. W swoich działaniach stosuje systemy zapewniające jakość i bezpieczeństwo zdrowotne żywności. Posługuje się nowoczesnym sprzętem i urządzeniami, które ułatwiają realizację zadań zawodowych. Planuje i ocenia jadłospisy. Oblicza wartość odżywczą i energetyczną potraw, posiłków. Układa menu codzienne, okolicznościowe i na przyjęcia. Organizuje proces produkcyjny w zakładzie gastronomicznym. Korzysta z programów komputerowych, które ułatwiają planowanie i rozliczanie działalności zakładu. Przedstawia ofertę usług gastronomicznych. Swoje zadania zawodowe wykonuje w macierzystym zakładzie lub oferuje usługi cateringowe. Przestrzega zasad racjonalnego żywienia. Stosuje nowe trendy w żywieniu, stale się kształci. Jest otwarty na nowości i kreatywny w działaniu poprzez nowoczesne dekoracje potraw, aranżację stołów i sal. Potrafi pracować pod presją czasu, współpracować w zespole i zarządzać zasobami ludzkimi. Miejscem pracy technika żywienia i usług gastronomicznych są zakłady gastronomiczne typu zamkniętego i otwartego. Może również prowadzić własną działalność gospodarczą.

Baza dydaktyczna

Współpraca