Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie (FAQ)

1. Czy szkoła prowadzi rekrutację do szkoły ponadpodstawowej w roku szkolnym 2020/2021? 

Tak, szkoła prowadzi rekrutację do wszystkiego typu szkół funkcjonujących w Ośrodku na rok szkolny 2020/2021.

Rekrutacja do szkoły odbywa się poza systemem elektronicznym.

2. Czy są już znane zasady rekrutacji na rok szkolny 2020/2021? 

Tak, ponieważ kryteria rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych zostały określone w odrębnych przepisach ustawowych. Na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego będą obowiązywały następujące kryteria:

3. Kto może się uczyć się w szkole? 

W szkole może się uczyć młodzież z aktualnym orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.          

W zależności od szkoły i oddziału jest to młodzież: 

Dokładne informacje znajdują się w regulaminie i kryteriach przyjęcia ucznia do danej szkole znajdującym się na stronie rekrutacja. 

4. W jaki sposób można zapisać się do szkoły? 

Do szkoły można się zapisać składając wypełniony wniosek o przyjęcie do szkoły wraz z wymaganymi dokumentami w sekretariacie szkoły.

Rekrutacja do szkoły odbywa się poza systemem elektronicznym.

5. W jakim terminie można zapisać się do szkoły? 

Dokumenty można składać od maja, sukcesywnie uzupełniając je do końca czerwca. 

Rekrutacja do szkoły odbywa się poza systemem elektronicznym.

6. Czy potrzebne jest skierowanie do szkoły? 

Do szkoły nie jest potrzebne skierowanie wydane przez Starostę Powiatu Lublinieckiego, jak w przypadku rekrutacji do szkoły podstawowej. 

7. Czy nauka w szkole jest bezpłatna? 

Tak, nauka w szkole jest bezpłatna. Mogą obowiązywać składki związane z zakupem materiałów pomocniczych do nauki dla uczniów, np. papier ksero, produkty spożywcze. 

8. Czy podręczniki są bezpłatne? 

Podręczniki i materiały edukacyjne dla uczniów są refundowane z programu rządowego „Wyprawka szkolna”. We wrześniu rodzice/prawni opiekunowie zakupują podręczniki/materiały edukacyjne znajdujące się na liście „Szkolnego zestawu podręczników/materiałów edukacyjnych”. Podczas zakupu należy pamiętać o wzięciu faktury na dziecko albo na rodzica/prawnego opiekuna. Z chwilą ukazania się wniosku o zwrot kosztów za podręczniki, rodzice/prawni opiekunowie wypisują wniosek, dołączają faktury oraz kserokopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego w sekretariacie szkoły. Koszty poniesione za zakup podręczników zwracane są na wskazane we wniosku konto w miesiącu listopadzie lub w grudniu. 

Należy pamiętać, że nie zostają zwrócone koszty związane z przesyłką podręczników/materiałów edukacyjnych. 

9. Czy uczeń ma  możliwość mieszkania w internacie? 

Tak, uczeń ma możliwość mieszkania w internacie. 

10. Ile wynosi odpłatność za pobyt w internacie? 

Pobyt w internacie jest bezpłatny. Odpłatność obowiązuje za wyżywienie, która jest naliczana w zależności od dochodów na członka rodziny. 

11. Jakie warunki należy spełnić, aby zostać uczniem szkoły? 

W szkole może się uczyć młodzież z aktualnym orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.          

W zależności od szkoły i oddziału jest to młodzież: 

Dokładne informacje znajdują się w regulaminie i kryteriach przyjęcia ucznia do danej szkoły znajdującym się na stronie ponadpodstawowa.soswlubliniec.pl w zakładce rekrutacja 

12. Jakie zajęcia oferuje szkoła w ramach obowiązkowych zajęć? 

Priorytetem działań szkoły jest wykorzystanie w pracy z uczniem nowych technik i technologii informatycznych oraz wdrażanie uczniów do pracy metodami aktywnymi. W zakresie komunikowania się z uczniem stosujemy metodę totalnej komunikacji. W szkolnym planie nauczania znajduje się od 8-10 godzin zajęć rewalidacyjnych na oddział klasowy, gdzie uczniowie mają organizowane zajęcia związane z realizacją zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego. Realizujemy także zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. 

13. Jakie zajęcia dodatkowe odbywają się w szkole? 

Rozwijając swoje zainteresowania dzieci mogą skorzystać z bogatej oferty zajęć dodatkowych. W ramach realizowanych cyklicznie innowacji pedagogicznych przez nauczycieli młodzież ma możliwość rozwijać swoje talenty, zainteresowania oraz nabywać wiedzy i umiejętności ponadprogramowych. Działalności Samorządu Uczniowskiego i Spółdzielni Uczniowskiej rozwijają kompetencje społeczne, przedsiębiorcze i organizacyjne. Oferta zajęć dodatkowych zmienia się każdego roku wychodząc naprzeciw  potrzebom młodzieży i oczekiwaniom rodziców. 

14. Czy szkoła oferuje zajęcia specjalistyczne? 

Tak, każdy uczeń ma zapewnione zajęcia specjalistyczne, które zapisane są w zaleceniach w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego z poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dodatkowo  mogą skorzystać z pracy z psychologiem i pedagogiem szkolnym, po zakwalifikowaniu brać udział w terapiach EEG BIOFEEDBACK i TOMATIS oraz w Sali Doświadczania ŚwIata

15. Jak liczne są klasy? 

W każdej klasie ilość młodzieży dostosowana jest  do niepełnosprawności uczniów. Klasy dla uczniów z wadą słuchu liczą od 6 do 8 uczniów, z niepełnosprawnościami sprzężonymi do 5 uczniów, w oddziałach dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną stopnia lekkiego do 16 uczniów, a z niepełnosprawnością intelektualną stopnia umiarkowanego i znacznego od 4 do 8 uczniów. 

16. W jakich godzinach odbywają się zajęcia szkolne? 

Lekcje rozpoczynamy o godz. 8.00 w systemie jednozmianowym. Ostatnia lekcja w szkole- zajęcia rewalidacyjne i zajęcia praktyczne maksymalnie do godz.17:05. 

17. Czy w szkole jest świetlica? 

Na terenie szkoły nie funkcjonuje świetlica szkolna. Jednakże wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, każdego dnia przed lekcjami organizowane są dyżury nauczycielskie od godziny 7:15, w ramach których odbywają się zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Zapewniamy opiekę młodzieży w szkole do godziny 15:30. 

18. Czy w szkole jest stołówka? 

Na życzenie rodziców, za dodatkową opłatą, szkoła oferuje II śniadanie i obiad w stołówce Ośrodka. 

19. Kto może się uczyć w oddziale wielozawodowym? 

W oddziale wielozawodowym może się uczyć uczeń z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz ze sprzężeniami, który odbywa praktykę zawodową u pracodawcy (pracownik młodociany do 18 roku życia) lub na terenie Ośrodka w zawodzie kucharz i ogrodnik (po 18 r.ż.). 

Uczeń może się uczyć tylko wtedy, gdy uczęszcza na praktykę zawodową. W przypadku porzucenia lub zwolnienia się z miejsca praktyki i nie znalezienia nowego miejsca praktyki w ciągu 2 tygodni, uczeń zostaje skreślony z listy uczniów szkoły.

20. Jak wygląda realizacja kształcenia zawodowego w oddziałach wielozawodowych? 

Nauka przedmiotów ogólnokształcących odbywa się w szkole. Natomiast teoretyczne przedmioty zawodowe z danego zawodu uczniowie realizują poza szkołą, w formie 4 tygodniowych kursów dokształcających w Ośrodkach Doskonalenia Zawodowego. Praktyka zawodowa odbywa się u pracodawców. 

21. Czy dokształcanie w formach kursów jest płatne? 

Za dokształcanie w formie kursów uczeń nie ponosi kosztów, gdyż środki zapewnia organ prowadzący szkołę.  W trakcie pobytu na kursie uczeń może skorzystać z wyżywienia i zakwaterowania w internacie. Za pobyt w internacie i wyżywienie obowiązuje opłata.

22. Jak wygląda realizacja praktyk zawodowych w szkole i poza szkołą? 

Uczniowie z wadą słuchu kształcący się w zawodzie kucharz, krawiec, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk oraz florysta odbywają praktyki szkolne na terenie szkoły. W technikum 4 tygodniowe praktyki w klasie trzeciej i czwartej, policealnej szkole zawodowej w pierwszym lub drugim semestrze w zawodzie florysta i w trzecim lub czwartym semestrze w zawodzie technik informatyk, uczniowie odbywają praktyki zawodowe w zakładach pracy w miejscu zamieszkania lub na terenie Lublińca. 

Uczniowie pełnoletni kształcący się w oddziałach wielozawodowych w zawodzie ogrodnik i kucharz mogą odbywać praktykę zawodową na terenie Ośrodka, natomiast uczniowie poniżej 18 roku życia , tzw. pracownicy młodociani, odbywają praktykę w zakładach pracy, zgodnie z wybranym zawodem. O praktykę w zakładach pracy zabiega rodzic/prawny opiekun i w Cechu Rzemiosł Różnych podpisuje z pracodawcą stosowną umowę o pracę. W szczególnych przypadkach szkoła pomaga w znalezieniu miejsca pracy w zaprzyjaźnionych zakładach pracy.

Rodzic/prawny opiekun o praktykę dla młodocianego pracownika powinien starać się z wyprzedzeniem i uzyskać od pracodawcy zaświadczenie o przyjęciu na praktykę swojego dziecka. Zaświadczenie to należy przedłożyć wraz z dokumentami do rekrutacji do szkoły.