Ogrodnik s.611303

oddział wielozawodowy

Kwalifikacja uzyskiwana w wyniku kształcenia:

K.1 Zakładanie i prowadzenie upraw ogrodniczych OGR.02

Egzamin zawodowy uczniowie zdają pod koniec trzeciej klasy.

Nauka trwa 3 lata. W szkole odbywają się zajęcia teoretyczne z przedmiotów ogólnokształcących natomiast z przedmiotów teoretycznych zawodowych na miesięcznych kursach dokształcających . Praktyczna nauka zawodu realizowana jest u pracodawcy lub na terenie Ośrodka w obiekcie ogrodniczym tylko dla uczniów, którzy ukończyli 18 rok życia i pracodawca nie może z nim podpisać umowy o pracę. Językiem obcym jest język angielski. Wymagane są badania lekarza medycyny pracy.

Szkoła uczestniczy cyklicznie w Regionalnym Konkursie Najsprawniejszy w zawodzie – ogrodnik.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie ogrodnik powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  1. wykonywania prac związanych z zakładaniem i pielęgnacją upraw sadowniczych, warzywnych, roślin przyprawowych, roślin ozdobnych oraz grzybów jadalnych;
  2. wykonywania prac związanych ze zbiorem, przechowywaniem i sprzedażą plonów ogrodniczych;
  3. prowadzenia i obsługi ciągnika rolniczego z przyczepą (przyczepami).

Ogrodnik prowadzi produkcję materiału szkółkarskiego- sadowniczego i roślin ozdobnych oraz produkcję owoców i warzyw; przygotowuje, urządza i pielęgnuje tereny zieleni; wykonuje dekoracje z wykorzystaniem roślin ozdobnych, naczyń i materiałów pomocniczych; wykonuje czynności związane z procesem produkcji oraz magazynowaniem produktów ogrodniczych, użytkuje maszyny i urządzenia wykorzystywane w technologii produkcji owoców, warzyw i roślin ozdobnych. W zakresie produkcji owoców ogrodnik: zakłada i prowadzi plantacje towarowe. Produkcja warzyw obejmuje technologie produkcji warzyw pod osłonami i w gruncie. W zakresie prowadzenia produkcji roślin ozdobnych ogrodnik: zakłada tereny zieleni , wyznacza miejsca do zakładania trawników, rabat bylinowych, nasadzeń drzew i krzewów, posługuje się dokumentacją robót związanych z urządzaniem terenów zieleni, przygotowuje miejsca do nasadzeń drzew i krzewów, zakłada trawniki i kwietniki, obsadza wazy kwiatowe, przygotowuje mieszanki ziem ogrodniczych, torfu i podłoży dla roślin. Ogrodnik może pracować na własny rachunek bądź zatrudniając się w jednej z firm ogrodniczych, które realizują projekty dotyczące aranżacji ogrodów bądź wykonują inne usługi na terenach otwartych według zapotrzebowania klientów. Warto dodać, że ogrodnik może również zostać zatrudniony do pielęgnacji różnego rodzaju parków, skwerów czy ogrodów botanicznych – najczęściej tych, które tworzą obiekty chronione, arboretum bądź są pomnikami przyrody. Ogrodnicy pracują nierzadko w sklepach ogrodniczych.

Baza dydaktyczna

Współpraca