Florysta

s.343203  

Kwalifikacja uzyskiwana w wyniku kształcenia: 

K.1 Wykonywanie kompozycji florystycznych OGR.01

Nauka trwa 2 semestry (1 rok)  

Wszystkie zajęcia teoretyczne z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych oraz kształcenie praktyczne odbywają się na terenie szkoły w dobrze wyposażonych klasopracowniach oraz na terenach zielonych Ośrodka. Szkoła organizuje praktyki zawodowe w podmiocie zapewniającym rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu w wymiarze 4 tygodnie (160 godzin). Językiem obcym jest język angielski zawodowy. Wymagane są badania lekarza medycyny pracy.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie florysta powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

Florysta jest specjalistą w zakresie kreatywnego tworzenia dekoracji roślinnych różnego typu. Do głównych zadań florysty należą: opracowywanie projektów dekoracji roślinnych, tworzenie różnych form kompozycji roślinnych, przygotowywanie kompleksowego wystroju wnętrz oraz otwartej przestrzeni z użyciem materiału roślinnego, prowadzenie firmy florystycznej. Zawód florysty wymaga interdyscyplinarnego przygotowania począwszy od strony historyczno-estetycznej dekoracji, wiedzy o stosowanych materiałach roślinnych i technicznych, aż po szeroki zakres wiedzy i umiejętności niezbędnych do tworzenia projektów dekoracji roślinnych na różne okazje oraz do ich realizacji. Florysta, obok świadczonych usług w zakresie aranżacji roślinnych, może prowadzić działalność handlową obejmującą asortyment roślin, materiałów dekoracyjnych, naczyń i pojemników, podłoży kwiatowych itp. Może również organizować szkolenia dla pracowników kwiaciarni oraz amatorów/hobbystów. Ze względu na pracę związaną z licznymi kontaktami z klientami, konieczna jest zdolność nawiązywania i utrzymywania kontaktów międzyludzkich. Biorąc pod uwagę artystyczny charakter zawodu, florysta powinien wykazywać się kreatywnością, potrzebą ciągłych poszukiwań twórczych. Zmieniające się szybko trendy florystyczne, pojawianie się nowych materiałów roślinnych, technicznych i dekoracyjnych oraz technik florystycznych wymagają samodzielnego doskonalenia się i uzupełniania wiedzy, podnoszenia kwalifikacji poprzez udział w warsztatach i pokazach. Florysta może pracować indywidualnie lub zespołowo. Jego praca odbywa się w bardzo różnorodnych warunkach, często zmiennych. Jest to często praca wymagająca wysiłku fizycznego, może wiązać się ze stresem.  Ważnymi cechami psychofizycznymi, przydatnymi w zawodzie są: sprawność manualna, uzdolnienia artystyczne, wrażliwość estetyczna i kreatywność. Główne miejsca zatrudnienia florysty to: kwiaciarnie i firmy florystyczne, firmy specjalizujące się w dekoracji wnętrz, rynek hurtowy materiałów florystycznych, hotele i firmy dbające o dekorację swych wnętrz, a także imprezy targowe i wystawiennicze.

Baza dydaktyczna

Współpraca