Stolarz s.752205

oddział wielozawodowy 

oddział wielozawodowy

Kwalifikacja uzyskiwana w wyniku kształcenia:

K.1 Wytwarzanie wyrobów z drewna i materiałów drewnopodobnych DRM.04 

Egzamin zawodowy uczniowie zdają po ukończeniu trzeciej klasy w Cechu Rzemiosł.

Nauka trwa 3 lata. W szkole odbywają się zajęcia teoretyczne z przedmiotów ogólnokształcących natomiast z przedmiotów teoretycznych zawodowych na miesięcznych kursach dokształcających. Praktyczna nauka zawodu realizowana jest u pracodawcy w zakładach rzemieślniczych lub  przedsiębiorstwach produkujących meble. Językiem obcym jest język angielski. Wymagane są badania lekarza medycyny pracy.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie stolarz powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

Stolarz to rzemieślnik, który wykonuje z drewna meble lub elementy potrzebne w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Czynności, które stolarz wykonuje w trakcie pracy to: wycinanie elementów drewnianych, łączenie elementów za pomocą kleju, śrub, gwoździ lub zszywek, szlifowanie, heblowanie, frezowanie, oklejanie mebli, lakierowanie, bejcowanie lub malowanie powierzchni drewnianych, montowanie mebli i przymocowywanie ich do ścian. Zawód stolarza wymaga przede wszystkim zdolności manualnych niezbędnych przy wykonywaniu niemal każdej z czynności w tym zawodzie. Ważna jest również wyobraźnia przestrzenna, zdolności matematyczne potrzebne przy wykonywaniu obliczeń(także dobra znajomość geometrii), umiejętność sporządzania i odczytywania rysunków technicznych, dokładność i cierpliwość. Jeśli chodzi o cechy fizyczne stolarz powinien być silnym, zdrowym człowiekiem z dobrym wzrokiem i umiejętnością rozróżniania barw. Miejscem pracy  stolarza mogą być place budowy, duże fabryki mebli, małe zakłady stolarskie lub własne warsztaty.

Baza dydaktyczna

Współpraca