Krawiec s.753105



Kwalifikacja uzyskiwana w wyniku kształcenia:

K.1 Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych MOD.03

Egzamin zawodowy uczniowie zdają na koniec trzeciej klasy.

Nauka trwa 3 lata. Wszystkie zajęcia teoretyczne z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych oraz kształcenie praktyczne odbywają się na terenie szkoły w dobrze wyposażonych klasopracowniach oraz w pracowni krawieckiej. Językiem obcym jest język angielski. Wymagane są badania lekarza medycyny pracy.

Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie krawiec powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

  1. konstruowania i modelowania wyrobów odzieżowych;
  2. dobierania materiałów i dodatków do wyrobów odzieżowych;
  3. obsługiwania maszyn i urządzeń stosowanych podczas wytwarzania wyrobów odzieżowych;
  4. wytwarzania wyrobów odzieżowych.

Krawiec to rzemieślnik, który głównie zajmuje się szyciem ubrań. W związku z tym musi także potrafić projektować odzież i wykrawać kawałki tkanin do jej sporządzania. Zadania te wymagają dużej precyzji i staranności. Najmniejsza różnica może spowodować, że tkanina nie będzie układać się we właściwy sposób lub elementy wykroju przy zszywaniu nie będą do siebie pasować. Zawód krawca wymaga dużej wiedzy o właściwościach używanych materiałów oraz technikach szycia. Narzędzia i sposób szycia musi być starannie dobrany do tkanin, tak aby ich nie zniszczyć. Praca krawca polega głównie na omówieniu z klientem projektu, ustaleniu wymiarów, stworzeniu formy, wycięciu na jej podstawie poszczególnych elementów stroju z materiału, uszyciu, dokonaniu poprawek po przymiarce, wykończeniu oraz przygotowaniu stroju do bezpośredniego użytku. Krawcy mogą pracować w małych lub dużych zakładach. Te pierwsze mają charakter usługowy, natomiast drugie produkcyjny, a praca w nich jest podzielona na poszczególne etapy. Ludzie zatrudnieni w poszczególnych działach wykonują przydzielone im zadania tzn. kto inny kroi materiał, szyje go, wykańcza i przygotowuje do użytku. Zawód ten nie należy do szczególnie niebezpiecznych czy szkodliwych, ale jest związany z licznymi niedogodnościami - łatwo w nim o skaleczenie, a od siedzenia i wykonywania schematycznych czynności boli kręgosłup. W dużych halach produkcyjnych pracy towarzyszy także silny hałas.


Baza dydaktyczna

Współpraca