Technikum pięcioletnie
(na podbudowie szkoły podstawowej)Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
K.1 Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych INF.02
K.2 Tworzenie i administrowanie stronami i aplikacjami internetowymi oraz bazami danych INF.03
egzamin zawodowy potwierdzający pierwszą kwalifikację odbywa się pod koniec trzeciej klasy,
egzamin zawodowy potwierdzający drugą kwalifikację odbywa się pod koniec pierwszego półrocza klasy piątej.
Praktyki zawodowe uczeń realizuje w podmiocie zapewniającym rzeczywiste warunki pracy właściwe dla nauczanego zawodu w wymiarze 8 tygodni (280 godzin) w klasie trzeciej i czwartej.
Wszystkie zajęcia teoretyczne z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych oraz kształcenie praktyczne odbywają się na terenie szkoły w dobrze wyposażonych klasopracowniach oraz w nowoczesnej pracowni komputerowej. Językiem obcym jest język angielski i niemiecki. Wymagane są badania lekarza medycyny pracy.
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik informatyk powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych: 1) montowania oraz eksploatacji systemów komputerowych i urządzeń peryferyjnych; 2) wykonywania i eksploatacji lokalnych sieci komputerowych; 3) projektowania, tworzenia, administracji i użytkowania baz danych; 4) programowania aplikacji desktopowych, internetowych oraz mobilnych; 5) projektowania, tworzenia i administracji stronami WWW i systemami zarządzania treścią. Informatyk zajmuje się nowymi technologiami w zakresie zasad gromadzenia, przekazu i przetwarzania informacji. Do najważniejszych zadań informatyka należy umiejętności tworzenia oprogramowania i znajomość specjalistycznego języka służąca do tego, zarządzanie danymi i przekazywanie ich, szyfrowanie, administrowanie systemów komputerowych, projektowanie, tworzenie i zarządzanie stronami www oraz znajomość teoretyczna i praktyczna sprzętu komputerowego, jego składanie i usuwanie ewentualnych usterek. Ponieważ jest to jedna z najszybciej rozwijających się branż, powstało wiele specjalizacji między innymi programista, administrator sieci komputerowych, projektant stron internetowych. W czasie pięciu lat nauki zdobywane umiejętności zawodowe to między innymi: posługiwanie się systemami operacyjnymi, praca w wybranych rodzajach sieci komputerowych, posługiwanie się wiedzą o budowie i działaniu systemów operacyjnych w stopniu pozwalającym na opanowanie umiejętności pracy z różnymi systemami, posługiwanie się typowym oprogramowaniem użytkowym i narzędziowym, konfiguracja sprzętu i oprogramowania dla podstawowych zastosowań, posługiwanie się językami obsługi wybranych rodzajów baz danych, w tym językiem SQL , projektowanie baz danych i ich oprogramowania.